Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych
v1.0 - Maja 2017 r [based on English v2.1]
Citation: Erowid Center. "Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych", wersja polska. Erowid.org. Maja 2017 r. Online: Erowid.org/lang/pl/pl_basics_article4.shtml
Żyjemy w świecie pełnym substancji i technologii, które wpływają na nasz umysł. Z poniższych wytycznych mogą skorzystać użytkownicy np. alkoholu, kawy, leków na kaszel sprzedawanych bez recepty zawierających DXM, antydepresantów (na receptę), legalnych roślin i ziół takich jak pieprz metystynowy (kava), oraz nielegalnych chemikaliów jak LSD. Lista ta dotyczy nie tylko ludzi, którzy określają siebie mianem użytkowników narkotyków,
ale również zdecydowanej większości społeczeństwa, która w takim czy innym momencie używa jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej.
Niezależnie od statusu prawnego czy akceptacji społecznej, odpowiedzialne używanie środków psychoaktywnych wymaga dostępu do precyzyjnej, szczegółowej i praktycznej informacji.
Fundamenty odpowiedzialnego używania środków psychoaktywnych (v2.1)
- Sprawdź, jakie ryzyko dla zdrowia i jakie inne zagrożenia może nieść za sobą używanie danej substancji psychoaktywnej, oraz całej klasy narkotyków, do której ona należy.
- Przestudiuj interakcje oraz przeciwwskazania wobec używania z innymi narkotykami, lekami, suplementami lub wobec podejmowania innych aktywności.
- Oceń swoje indywidualne warunki zdrowotne, predyspozycje oraz historię zdrowia swojej rodziny.
- Zapoznaj się z obowiązującym prawem, w tym z grożącymi karami.
- Ostrożnie wybieraj źródło oraz produkt, żeby trafnie zidentyfikować substancję oraz jej czystość. (Staraj się unikać środków z nieznanego źródła lub o niewiadomej jakości.)
- Dowiedz się, czy dany narkotyk może wpłynąć na zdolność kierowania pojazdem, obsługi maszyn lub skupienia uwagi na innych niezbędnych czynnościach.
- Zrób sobie wolne od obowiązków, których realizacja mogłaby zostać zakłócona (praca, opieka nad dzieckiem itp.), i upewnij się, że ktoś inny weźmie za nie odpowiedzialność.
- Zastanów się, jakie przewidywalne zagrożenia mogą pojawić się dla Ciebie i dla innych, i postaraj się je zminimalizować.
- Wybierz odpowiedni moment i miejsce konsumpcji.
- Zdecyduj, jak dużo zażyć, i starannie odmierz dawkę.
- Zacznij od małych dawek, żeby poznać swoją reakcję na substancję. Później używaj najmniejszej dawki niezbędnej do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Mniejsze dawki to bezpieczniejsze dawki.
- Bądź uważny i ewentualnie zmodyfikuj używanie, tak aby zminimalizować problemy fizyczne i psychiczne.
- Obserwuj pojawiające się na przestrzeni czasu zmiany zdrowotne, które mogą być związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
- Zmodyfikuj swój sposób używania substancji, jeśli wpływa on na pracę lub sprawy osobiste.
- Zasięgnij opinii rówieśników i rodziny; weź pod uwagę pochodzące od nich informacje zwrotne.
- Śledź swoje reakcje na konkretne narkotyki i ich dawki, aby uniknąć powtarzania błędów.
- Zgłoś się na leczenie, jeśli jest ono potrzebne.
- Zrezygnuj z konsumpcji, jeżeli nie jest to właściwy moment, jeśli substancja jest podejrzana lub sytuacja jest w inny sposób kłopotliwa.
Niezależnie od statusu prawnego czy akceptacji społecznej, odpowiedzialne używanie środków psychoaktywnych wymaga dostępu do precyzyjnej, szczegółowej i praktycznej informacji.